Paradox van Parys: Lippendienst
Stel u vindt de volgende iPad uit. Of het geneesmiddel dat kanker geneest. Dan woont u beter niet in de Europese Unie. Want zo'n uitvinding kost u al gauw 20.000 euro alvorens u zelfs maar uit de startblokken bent. De reden is even eenvoudig als hallucinant. Wilt u uw octrooi beschermd zien in elke lidstaat van de EU, dan moet u uw octrooi in elke lidstaat valideren. En dat kan enkel indien u een vertaling maakt van uw aanvraag in elke voertaal van de EU. In de V.S. kost een bescherming van uw intellectuele eigendom maar de helft. Daarom stelde de Europese Commissie voor om de kost voortaan terug te brengen tot 680 euro en enkel vertalingen in het Frans, Engels en Duits te verplichten.
Blablabla
Dat Europa het voortouw neemt is niet onlogisch. Want Europa heeft wat over innovatie te vertellen. Wie Europa en innovatie op het internet intikt, krijgt in minder dan één seconde 41 miljoen resultaten. Op websites van de commissie, het innovatieagentschap en van talrijke ondoorzichtige programma's wordt innovatie geconsacreerd als zaligmakende zalf om het zieke economisch weefsel van ons continent te helen. En Europa te behoeden voor een rijke geschiedenis en een arme toekomst.
Subsidiologen
De Europese Unie subsidieert dan ook dat het een lieve lust is. Als je ook maar van ver of dichtbij kan aantonen dat je een beetje een innovatief idee hebt, kan je geld krijgen. Daarna bureaucratiseert de EU weliswaar dat het een nog lievere lust is met rapporteringsverplichtingen die menig Sovjet ambtenaar het nakijken geven. Een nieuwe professionele klasse heeft er zelfs het licht door gezien, de subsidiologen komen in Europa goed aan de bak. Europa wil dus laten zien dat het innovatie serieus neemt.
Walhalla
Ook in Vlaanderen wordt vaak enthousiast over Europa gedaan. Het is voor sommigen dat magische beslissingsniveau dat rationeel en efficiënt onze onoplosbare problemen zal ontrafelen. Dat is ook de essentie van de belofte die het Europese project aan zijn burgers heeft gedaan. Pietluttige problemen van één lidstaat overstijgen en het grote plaatje voor ogen houden.
Que?
Ieder politicus die een beetje bij zinnen is, weet dus dat één Europees octrooi dat bovendien stukken goedkoper is dan het huidige systeem een echte duw in de rug van creatieve Europeanen betekent. Meer dan elk ingewikkeld Europees subsidieprogramma. Daarom strijdt federaal minister van Economie Van Quickenborne terecht voor de invoering er van. Maar woensdag maakte hij als voorzitter van de vergadering van Europese economie ministers bekend dat hij geen akkoord konden vinden over dat voorstel. De reden? De ‘economische groeimotoren' van de Unie, Spanje, Polen en Italië, vonden dat hun taal gediscrimineerd wordt als patenten enkel in het Duits, Engels en Frans beschikbaar zouden zijn.
Verliezers
Of hoe ook in de EU het gezond verstand de duimen legt voor eng nationalistische bekommernissen. Met innovatie, jobs en wij als verliezers. Van Quickenborne heeft nog zes weken om zijn geborneerde collega's te overtuigen. Eén Europees octrooi zou niet enkel een wezenlijke Belgische verwezenlijking zijn maar zou van de Europese Unie eindelijk meer een Innovatie Unie maken. En zo zou de EU zijn burgers niet enkel innovatie lippendienst bewijzen maar echte nationale onbenulligheden overstijgen.
De Paradox van Parys verschijnt uitzonderlijk op zaterdag in De Standaard.
vrijdag 12 november 2010
Vind je dit interessant? Deel het met anderen.
mkqlsjfmldskfjqmdjmfj
qmfklsdfj
msdklfj
geschreven door Test op zondag 14 november 2010







Mooi stuk over één van de problemen. Maar wat met de andere?
De grootste schrik die momenteel heerst is dat Europese patenten zullen worden aangekocht zoals domeinnamen worden geregistreerd: Wie als eerste een domeinnaam of idee kan bemachtigen kan 10 minuten later schandalig veel geld verdienen door hun “intellectuele eigendom” te verkopen. Bijvoorbeeld voor de mobiele site iRail.be willen we uitbreiden naar Europa, Nederland, Frankrijk, UK, ... maar alle domeinnamen zijn al bezet, maar toch ongebruikt. Wat patenten betreft wordt het makkelijker en goedkoper om meerdere patenten te kopen en de patenten kort daarna weer te verkopen. Was het doel niet innovatie?
En ja; In het betoog staat ook vaak het woord innovatie. In bepaalde gevallen, zoals het uitvinden van een geneesmiddel tegen kanker, zal dat de innovatie vast en zeker steunen. Volgens het jaarverslag van het Europees Patent Office echter zijn er vorig jaar 51696 patenten, alleen in Europa, verdeeld. Zijn dit allemaal patenten volgens het kaliber van het supergeneesmiddel met 20 jaar onderzoekswerk? Innovatie wordt vaak gedefinieerd als het bouwen op oude ideeën om tot nieuwe betere ideeën te komen. Als 1 idee toevallig 1 patent schendt uit de in de laatste 20 jaar uitgedeelde patenten, kan dit idee niet uitgevoerd worden zonder het onnodig juridisch geweld.
Pieter Colpaert
geschreven door Pieter Colpaert op zaterdag 13 november 2010