Paradox van Parys: De start van niets

bedrijfsbeheer participatiefonds

In het rijtje over maatregelen die hun doel voorbijschieten, hebben we het vandaag over Starteo. Want weet u nog dat u en ik miljarden in onze banken hebben gestopt toen die bijna omvielen? En dat de regeringen toen argumenteerden dat dat noodzakelijk was omdat banken kredieten zouden blijven verlenen aan starters en groeiers? En dat onze overheid daarom ook een aantal maatregelen invoerde om het starters gemakkelijker te maken aan krediet te raken? Tijd dus om de proef op de som te nemen en te kijken wat er gebeurt als je gebruik wil maken van een federale maatregel om het ondernemerschap aan te zwengelen.

Starteo
U wist het waarschijnlijk niet, maar ons land heeft een instelling die het federale participatiefonds heet. Dat fonds heeft een bijzonder interessante maatregel uitgedacht voor starters onder de originele naam Starteo. De meeste starters hebben immers een lening nodig, maar de terugbetaling daarvan brengt enorme kosten mee die de eerste jaren van een opstart bijzonder zwaar wegen. Mensen die de sprong naar het ondernemerschap wagen, kunnen dus best een duwtje in de rug gebruiken. Een slimme maatregel dus, die maakt dat Belgen die een zaak beginnen, een rentetarief kunnen genieten dat tot een volle procent lager is dan dat van uw bank. U hoeft het eerste jaar geen kapitaal terug te betalen en enkel een minimum aan waarborgen ter beschikking te stellen. En u kunt 24 maanden op gratis begeleiding rekenen. Interessant.

Enkel via bank
Alleen zit er een addertje in het gras bij de praktische uitvoering. U kunt Starteo enkel aanvragen via uw bank, die u de helft van uw krediet moet lenen. Tot daar geen probleem. Het kan immers niet de bedoeling zijn dat de overheid risico's afdekt die particuliere spelers niet willen bekijken. Alleen bleek bij een snelle rondvraag dat op zijn minst twee van de vier grotere banken van ons land weigeren met het systeem te werken. Reden? Veel te omslachtig. Dan is je keuze als kredietaanvrager al gauw beperkt.

Time is money
Bij navraag bij de twee overblijvende banken wordt het volgende probleem al snel duidelijk. Het adagium 'time is money', toch bekend in de bancaire en ondernemingswereld, blijkt nog niet tot de wereld van Starteo doorgedrongen. Je moet op zijn minst op twee maanden rekenen om een antwoord te krijgen van het federale participatiefonds. Een eeuwigheid als je een investeringsbeslissing moet nemen onder tijdsdruk als starter. Stel: je wilt een huurovereenkomst afsluiten voor een handelspand en moet binnen de twee weken beslissen. Dan werk je best niet met Starteo. Daarbij komt dat alle correspondentie met het federale participatiefonds per aangetekende zending moet gebeuren. Hallo? Ik dacht dat we al in 2011 waren. Dus vraag ik me af hoeveel starters er jaarlijks effectief gebruikmaken van Starteo.

Eén dossier per jaar
Bij de zetel van BNP Paribas Fortis in een provinciehoofdstad kunnen ze zich welgeteld één dossier voor de geest halen dat vorig jaar is goedgekeurd. Bij de kredietafdeling van een groot Dexia-kantoor kon niemand zich een Starteo-dossier voor de geest halen. Zou een federaal parlementslid eens willen vragen hoeveel geld er jaarlijks wordt opzijgezet voor die maatregel en hoeveel ervan gebruik wordt gemaakt? Vreemd trouwens dat zo'n maatregel nog altijd federaal genomen wordt, terwijl de bevoegdheid voor het stimuleren van de economie op regionaal vlak ligt. Ik vrees dat ik nu wel naar mijn Starteo-lening kan fluiten, maar ik weet alleszins dat er nog een instelling is die we kunnen regionaliseren en hervormen.

De Paradox van Parys verschijnt op vrijdag in De Standaard.

 

maandag 13 juni 2011

Vind je dit interessant? Deel het met anderen.

De heer Parys bedient zich in zijn opiniestuk in De Standaard van een aantal heel gemakkelijke clichés bij zijn aanval op het Participatiefonds als overheidsinstelling en de Starteo-lening. U kent ze wel: de overheid is traag, werkt volgens volledig achterhaalde methodes, wat maakt dat de maatregelen die ze invoeren volledig hun doel missen en dat de banken er niet willen mee samenwerken.

Mocht hij werkelijk de proef op de som genomen hebben, zoals hij in zijn artikel stelt, dan zou hij kunnen vaststellen dat snelheid een principe is dat bij het Participatiefonds ook gehanteerd wordt. De behandelingstijd voor het analyseren van een Starteo bedroeg in het eerste trimester 21 kalenderdagen. Met de nadruk op ‘kalender-’ en niet werkdagen. Het zal de heer Parys misschien verwonderen dat wij over deze cijfers beschikken, maar ‘zelfs’ bij de overheid houden we statistieken bij om het adagium ‘time is money’ alle eer aan te doen en te kijken we nog hoe we dit verder kunnen verbeteren.

Waarschijnlijk is hij ook bij de verkeerde personen bij BNP Paribas Fortis en Dexia terechtgekomen bij zijn zoektocht naar argumenten tegen de Starteo-lening. BNP Paribas Fortis diende in 2010 het merendeel van de aanvragen in met 261 dossiers. Dexia was goed voor 89 leningaanvragen. Toch een bewijs dat deze twee banken overtuigd zijn van het nut van de maatregel en dat ze zich niet hebben laten afschrikken door zogezegd lange wachttijden.

En als we het dan toch over cijfers hebben: vorig jaar kende het Participatiefonds 1.600 kredieten toe aan startende ondernemers, goed voor een bedrag van ruim 80 miljoen euro. Sinds zijn ontstaan werden in totaal 1 miljard euro aan leningen toegekend, de meeste aan startende ondernemers.

Van al de leningaanvragen in 2010 werden bovendien de meeste per mail ingediend. De banken beschikken over één centraal mailadres waarop ze hun aanvraag kunnen toesturen, waarna deze volledig elektronisch verder wordt opgevolgd en afgehandeld in ons digitaal beheerssysteem. Tijdens de analysefase kan de klant de volledige cyclus en de status van zijn dossier online opvolgen. Het Participatiefonds is dus wel degelijk mee met zijn tijd.

We kunnen de heer Parys ook geruststellen. Hij hoeft niet direct naar zijn lening te fluiten als hij bij ons een dossier indient. Het Participatiefonds is niet rancuneus en beoordeelt zijn dossier enkel op zijn waarde. Maar we verwachten dan wel dat zijn argumenten in het business plan iets degelijker onderbouwd zijn dan die in zijn column over Starteo.

Jean-Pierre Remacle
Directeur-generaal
Participatiefonds

geschreven door JP Remacle op maandag 13 juni 2011

Geef je commentaar op dit stuk:

Naam:

E-mail:

Website:

Wil je op de hoogte blijven van volgende commentaren op dit stuk?

Vul het onderstaande woord in:


© Lorin Parys. - webdesign blau - Lorin Parys. RSS 2.0 - disclaimer en privacy